O čalouněnou sedací soupravu je nutné se pravidelně starat. Dokážeme tak prodloužit její životnost a déle zachovat její původní vzhled.
Čalouněný nábytek je třeba v první řadě používat v souladu s doporučením výrobce. Nesmí se přetěžovat sezením více osob, než pro kolik je určeno, skákáním dětí, sezením na částech, které nejsou určeny k sezení – područky, opěradla, sklopné části a podobně. Není vhodné vystavovat čalouněný nábytek přímému slunečnímu záření, ani umisťovat jej v těsné blízkosti zdroje tepla. Potahovému materiálu na vaší sedací soupravě škodí zejména:
Běžná denní péče o potahové látky – lehce odstranit prach (zbytečně netlačit) suchým jemným kartáčkem, houbičkou nebo bavlněným hadříkem.
Jednou týdně vysát vysavačem – použít menší sací výkon a speciální nástavec na čalounění.
Nepoužívat parní čističe a nečistit potah silným tlakem a předměty, které by mohly poškodit textilii. Nepoužívat benzinové čističe ani aceton.
Skvrnu vzniklou např. politím je nutno okamžitě odstranit. Skvrny netřeme, jen co nejdříve opatrně odsajeme přikládáním čistých hadříků. V případě tužší nečistoty použijeme k odstranění nečistoty lžičku. Čistíme jemně, vyhneme se tření a postupujeme od okraje skvrny k jejímu středu, abychom zabránili rozšíření skvrny a/nebo proniknutí hlouběji do materiálu sedačky. V případě, že ještě zůstala skvrna, opatrně jemně vyčistíme vlhkým hadříkem a mýdlovým roztokem s neutrálním pH. Přebytečnou vlhkost setřeme papírovým ubrouskem a necháme vyschnout potah. V případě potřeby postup zopakujeme. K sušení nepoužíváme fén, ani jiné zdroje přímého tepla!!
Na pomoc profesionálů byste se měli obrátit vždy, když si se znečištěným potahem nevíte rady.
Některé barvené textilie, například džínovina, mohou pustit barvu na koženku, zejména na světlejší barvy.
Běžná denní péče o koženku – lehce odstranit prach bavlněným hadříkem nebo houbičkou jemně navlhčenou vodou, případně pH neutrálním mýdlem. Nepoužívat abrazivní prostředky, parní čističe a nečistit potah silným tlakem a předměty, které by mohly poškodit koženku. Nepoužívat benzinové čističe ani aceton.
V případě potřeby navlhčete čistý měkký bavlněný hadřík nebo houbu vodou s neutrálním mýdlem, důkladně vyždímejte a přejděte po znečištěných částech. Hadřík důkladně opláchněte a opakujte podle potřeby.
Odstranění skvrn na kožence:
Skvrnu co nejrychleji odsajeme a setřeme savým hadříkem nebo houbičkou, pokud se jedná o kapalinu. V případě tužší nečistoty použijeme k odstranění nečistoty malou lžičku. Postupujeme vždy od okraje skvrny k jejímu středu, abychom zabránili rozšíření skvrny. Zbytečně skvrnu netřeme, mohli bychom způsobit, že nečistota pronikne hlouběji do materiálu sedačky. Vlhkým hadříkem navlhčeným mýdlovým roztokem s neutrálním pH jemnými krouživými pohyby odstraňujeme skvrnu. Přebytečnou vlhkost odsajeme papírovým ubrouskem, a nakonec suchým hadříkem povrch důkladně usušíme. K sušení nepoužíváme fén, ani jiné zdroje přímého tepla!!
Na pomoc profesionálů byste se měli obrátit vždy, když si se znečištěným potahem nevíte rady.
Běžná denní péče – lehce odstranit prach bavlněným hadříkem nebo houbičkou jemně navlhčenou vodou a důkladně vyždímanou.
Případně můžete použít speciální čisticí prostředky na kůži, ale pouze takové, které vám doporučí dodavatel konkrétní kůže použité na vaši sedačku. Ne prostředky obecně prodávány na kůži. Každý výrobce kůže používá své specifické postupy při vyčiňování kůže, a proto doporučuje konkrétní prostředky i na její ošetřování.
K čištění a impregnaci používejte výhradně speciální prostředky. Běžné čističe by mohly potah nenávratně poškodit. Po čištění nikdy nesušte sedačku fénem nebo na přímém slunci. Sluneční záření může urychlit viditelné opotřebování potahu. Dlouhodobé vystavení přímému UV záření dokáže nejen změnit barvu látky, ale způsobit oslabení samotných vláken.
Speciální úpravy látek a lehce čistitelné látky: doporučujeme do domácností s menšími dětmi, případně domácími mazlíčky.
Impregnace – prodlužuje životnost vaší sedačky a ochrání ji před blednutím barev. Některé potahové látky bývají impregnovány již od výrobce, nebo můžete potah naimpregnovat ihned po nákupu. V obou případech je třeba impregnaci opakovat podle míry používání sedačky, průměrně jednou za půl roku až rok. Látka bude díky pravidelné impregnaci odolnější vůči znečištění a bude lépe odpuzovat vodu. Zároveň bude lépe chráněna před slunečním zářením. Stejně jako pro čištění, i pro impregnaci používejte výhradně speciální prostředky pro látkové potahy. Vyberte takový, který nepouští barvu.
Lehce čistitelné látky – již při výrobě látky je látka naimpregnovaná, případně je zhotovena technologií nebo přidáním materiálu, který přirozeně zvýší její odolnost vůči ušpinění a umožní snadnější odstranění nečistot.
Při používání čalouněného nábytku je normální, že dříve či později dojde ke změně vzhledu potahové látky působením různých faktorů. Na většině potahových látek se opotřebení objeví v důsledku tření. Pilling – vytváření malých kuliček nebo fuzzing – vytváření krátkých chloupků může nastat i při běžném používání. Pilling je přirozená vlastnost všech textilních vláken a nejedná se o předčasné opotřebení nebo sníženou kvalitu látky. Přirozený pilling není důvodem k reklamaci a k udržování je vhodné použít odžmolkovač.
- textilie jsou vhodné pouze pro čalounění příležitostně používaných dílů, nejsou vhodné pro čalounění područek, lemů, knoflíků a trubkových konstrukcí.
- úplné poškození při 6 000 otáčkách na přístroji Martindale.
- textilie s nižší plošnou hmotností vhodné pro nenáročné použití v obývacích pokojích a na ložnicový nábytek.
- úplné poškození při 15 000 otáčkách na přístroji Martindale.
- výrazné poškození, zploštění – zeslabení nití, příp. žmolkování povrchu.
- textilie vhodné pro většinu čalounických stylů pro všeobecné použití v domácnosti.
- úplné poškození při 20 000 otáčkách na přístroji Martindale.
- zřetelné částečné poškození, zploštění, zeslabení nití, případně žmolkování povrchu.
- pro používání výrobku v domácnosti po celý den a pro běžné použití ve veřejných prostorách.
- úplné poškození při 25 000 otáčkách na přístroji Martindale.
- textilie pro prostory s vysokou intenzitou namáhání – nábytek pro restaurace, kina, divadla.
- úplné poškození při 30 000 otáčkách na přístroji Martindale.
- žádný zřetelný oděr, povrch není oděrem narušen.
POP | polypropylen | CV | viscosa, viskóza |
PES | polyester | PTFE | teflon (gore-tex) |
PAD | polyamid | PP | polypropylen |
PU | polyuretan | CO, BA | cotton, bavlna |
PAM | polyacryl | WO | wool, vlna |